Wiązki tematyczne

Okołoporodowe urazy krocza wydarzyć się mogą zarówno podczas porodu naturalnego, jak i porodu zabiegowego drogą pochwową (z wykorzystaniem wyciągacza próżniowego lub kleszczy położniczych).  Uszkodzenie tkanek krocza, sromu i kanału rodnego wymaga odpowiedniego zaopatrzenia i stworzenia warunków do utworzenia prawidłowo wygojonej blizny.  Konsekwencją zaburzeń w tych procesach może być ból podczas współżycia, unikanie seksu, ból podczas mikcji i defekacji, ból miednicy i dalej, nasilenie depresji poporodowej czy obniżenie poczucia własnej wartości. Ogromną rolę w leczeniu wymienionych powyżej zaburzeń odgrywa fizjoterapia uroginekologiczna, terapia manualna czy fizykoterapia. 

Prelegentka dr n. med. Małgorzata Chochowska – fizjoterapeuta ortopedyczny i uroginekologiczny, terapeuta manualny. Wykładowca akademicki na AWF w Poznaniu w Zakładzie Fizjoterapii. 
W 2005 r. ukończyła Fizjoterapię, a w 2010 r. Studium Doktorskie na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, a w 2012 r. uzyskała tytuł dr n. med. na podstawie rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. Jerzego Marcinkowskiego. 
Ukończyła 69 szkoleń, z zakresu uroginekologii, diagnostyki obrazowej, terapii manualnej i medycyny mięśniowo-powięziowej. Jest autorką 75 publikacji naukowych (882 pkt. MNiSzW) i 63 referatów na konferencjach naukowych, 17 warsztatów popularyzujących wiedzę oraz redaktorem naukowym 6 podręczników (1/ „Strukturalna praca z ciałem”; 2/ „Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe dla równowagi strukturalnej”; 3/ „Igłoterapia-podręcznik. Suche igłowanie w terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych”; 4/ „Atlas funkcjonalny układu powięziowego człowieka”; 5/ „Urodzony, aby chodzić. Ciało w ruchu a afektywność mięśniowo-powięziowa”; 6/ „Dno miednicy – ciąża, poród, połóg. Anatomia i ćwiczenia”) z dziedziny neurofizjologii, terapii manualnej i fizykoterapii. 
Jest autorką programu 3 kierunków studiów podyplomowych: (1/ „Holistyczna Opieka Okołoporodowa” (ponad 200 absolwentów), 2/ „Fizjoterapia w pediatrii” (150 absolwentów), 3/ „Studium dla Doul”  (40 absolwentów)) a także 2 szkoleń skierowanych do fizjoterapeutów i położnych (1/ „Terapia manualna w pracy z blizną po cesarskim cięciu”, 2/ „Taping medyczny u kobiet w ciąży i połogu” - w obu przypadkach ponad 200 kursantów). 
Prowadzi badania z zakresu terapii manualnej tkanek miękkich, rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz zastosowania ultrasonografii w fizjoterapii. 
Zajmuje się praktyką kliniczną w KORE-Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej w Swarzędzu, specjalizując się w leczeniu pacjentów po urazach narządu ruchu i z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi oraz w uroginekologii. 
Interesuje się medycyną holistyczną i jest gorącym zwolennikiem całościowego ujmowania problemów zdrowotnych i głęboko zindywidualizowanego podejścia do pacjenta. Matka-Polka :)

Zdrowie mężczyzn to temat, który nie dotyczy tylko ich samych, ale wpływa na całą rodzinę. Często unikają profilaktyki, ignorując ryzyko, co skutkuje późną diagnozą wielu chorób. W trakcie wykładu przedstawione zostaną najczęstsze problemy mężczyzn, w tym: 

- zaburzenia erekcji, problemy sercowo – naczyniowe; 

- choroby prostaty, nietrzymanie moczu; 

- zaburzenie zdrowia psychicznego, wahania nastroju; 

- wpływ stylu życia na zdrowie (dieta, aktywność fizyczna, używki). 

Omówiona zostanie także rola kobiet w przełamywaniu barier związanych z wizytami u lekarzy oraz namawianiu do profilaktyki i zdrowego stylu życia. Podczas wykładu podkreślona zostanie także rola fizjoterapii w poprawie jakości życia mężczyzn – zarówno w kontekście chorób moczowo-płciowych, jak i leczenia dysfunkcji seksualnych. 

Celem wykładu jest uświadomienie uczestnikom, że wspólne dbanie o zdrowie to bezpieczeństwo całej rodziny a kluczem jest tak często niedoceniana profilaktyka. 

Prelegent mgr Krzysztof Rujna - fizjoterapeuta PWZF 6888, medyczny trener personalny, praktyk. Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe w tematyce Fizjoterapii Sportowej, ponadto ciągle rozwija swoje umiejętności uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach z zakresu terapii manualnej, masażu, FIZJOTERAPII INWAZYJNEJ i medycyny komplementarnej. Pasjonat anatomii i zgłębiania tajemnic ludzkiego ciała, uczestnik licznych szkoleń i konferencji z zakresu anatomii sekcyjnej i technik operacyjnych, nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych. Fan diagnostyki obrazowej, ultrasonografii i fizjoterapii inwazyjnej. 

Terapeuta w Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej Kore w Swarzędzu. Autor publikacji naukowych z zakresu terapii manualnej oraz nowoczesnych metod fizjoterapii. Badacz i poszukiwacz zdrowego stylu życia. Wieloletni wykładowca akademicki dla studentów Fizjoterapii Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu, aktualnie z-ca prorektora ds. wydziałowych Wydziału Studiów Edukacyjnych. Pracuje też na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (Wydział zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim) prowadząc zajęcia z zastosowania Nowoczesnych Metod Fizjoterapii, Terapii Manualnej oraz Diagnostyki funkcjonalnej i Planowania Fizjoterapii w dysfunkcjach narządu ruchu. Propagator zdrowego stylu życia, ceni sobie czas dla domu i rodziny. Bo w życiu relacje są najważniejsze, te międzyludzkie i zawodowe. 

"Mozaika piłkarska: różnorodność nie tylko na boisku, równowaga w życiu" to wykład o sile, jaką daje sport – nie tylko na murawie, ale i poza nią. Piłka nożna to gra zespołowa, w której każda zawodniczka wnosi coś innego: talent, charakter, styl gry. Jednak różnorodność nie kończy się na boisku. Po zakończeniu kariery piłkarki odnajdują się w różnych rolach – zostają trenerkami, menedżerkami, a czasem wybierają zupełnie inne ścieżki zawodowe. Czy oznacza to utratę tożsamości sportowca? Wręcz przeciwnie. Pełniąc różne role w życiu, wciąż możemy pozostać w zgodzie z tym „małym dzieckiem” – pełnym pasji, marzeń i miłości - jak w przypadku Moniki - do sportu. Nasze codzienne działania mogą się zmieniać, ale wewnętrznie pozostajemy spójne, gdy kierujemy się tymi samymi wartościami – prawdą, autentycznością w relacjach, wrażliwością, dążeniem do rozwoju i chęcią wspierania innych. Dla Moniki równowaga to przede wszystkim wierność temu, co nas ukształtowało, niezależnie od tego, dokąd zaprowadzi nas życie. I właśnie o tym będzie ten wykład – na który serdecznie zaprasza! 

Prelegentka dr hab. Monika Grygorowicz - fizjoterapeutka, trenerka przygotowania motorycznego, była reprezentantka Polski w piłce nożnej, naukowczyni i ekspertka ds. zdrowia i obciążeń treningowych kobiet w sporcie. Łączy doświadczenie z boiska z wiedzą naukową, pomagając zawodniczkom, trenerom i rodzicom w budowaniu zdrowej ścieżki rozwoju w sporcie i życiu. Przewodniczy grupie naukowej PZPN dedykowanej kobiecej piłce nożnej oraz Zespołowi Nauk o Sporcie RehasportClinic FIFA Medical Centre of Excellence; pracuje także na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Przez 10 lat związana była z uczelnią w Pile, dlatego tak chętnie tu wraca. Udział w "Mozaice Kobiet" traktuje jako ogromny przywilej i wyróżnienie, a także szansę na inspirujący kontakt z kolejnymi osobami spotkanymi na swojej drodze.  

Tematem wykładu będą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w gabinecie trychologicznym. Dlaczego wypadają mi włosy, czy mogę je farbować, czy używanie suszarki po umyciu jest bezpieczne? Czy można przesadzić z pielęgnacją, czy więcej zawsze znaczy lepiej? 

Prelegentka Joanna Rutkowska - doktor nauk medycznych, diagnosta laboratoryjny, wykładowca, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją pasję do trychologii rozwija nie tylko jako wykładowca, angażując się w rozwój tej specjalności, ale również jako praktyk w gabinecie i prelegent na konferencjach branżowych.  

Jest autorką publikacji naukowych i popularnonaukowych. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w profesjonalnych kursach i szkoleniach. Ekspert Trychologii Funkcjonalnej. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Biegła sądowa w dziedzinie trychologii. 

Chciałabyś, by Twoje życie było ciekawsze? Brakuje Ci czasu na różne aktywności, które chciałabyś realizować? Jak się lepiej zorganizować w dobie, która u każdego ma tylko  24 godziny? 

Pokażę Ci wachlarz możliwości, z których możesz skorzystać, by Twoje życie było takie, jakie sobie wymarzysz. Poczuj wreszcie, że czas nie przelatuje Ci przez palce! 

Prelegentka Karolina Skotarczak - Dobrzyńska- informatyk, nauczyciel akademicki Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, konsultant w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, certyfikowany coach, absolwentka retoryki na UJ oraz zarządzania oświatą, trener myślenia wizualnego, pasjonat edukacji i neurodydaktyki, graphic recorder, jachtowy sternik morski i motorowodny z doświadczeniem w pływaniu na jeziorach, morzach i oceanie, ratownik WOPR, instruktor sportu – narciarstwo. Współtwórca i trener Archipelagu Rozwoju (www.archipelagrozwoju.pl), miejsca kreatywnego rozwoju dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miłośniczka uczenia się przez doświadczenie i tworzenie interdyscyplinarnych projektów.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"